2020-07-16

SMK rengiami strateginio dizaino specialistai


Didžiausia  nevalstybinė aukštoji mokykla Lietuvoje Socialinių mokslų kolegija (SMK),  atsižvelgdama į tai, jog Europos komisija jau kuris laikas skatina įmones remtis „Europos žaliuoju kursu”, atliko kokybinį profesinio poreikio tyrimą ir identifikavo dizaino plėtros ir specialistų poreikio tendencijas, kurios aiškiai rodo, kad  šiuo metu Lietuvoje labai jaučiamas specialistų, kurie produkto sukūrimą matytų plačiąja prasme, trūkumas.  Todėl nuo rugsėjo SMK būsimuosius studentus kviečia rinktis naują, perspektyvią, rinkos poreikius atliepiančią  studijų programą „Strateginis dizainas”, apimančią visą  kūrybos ir idėjos įgyvendinimo procesą.

 Tai -  tarpkryptinė pirmos pakopos studijų programa, kurios pagrindinė studijų kryptis bus dizainas, o papildančioji kryptis -  vadyba. Lietuvos darbdaviai dažniau renkasi tarpkryptines studijas baigusius jaunuolius, nes jie  turi kur kas daugiau  gebėjimų įgyvendinti  idėjas, nei vienpusiški vienos konkrečios  srities specialistai.  Strateginio dizaino  studijų programa skirta visiems, besidomintiems dizainu, tačiau norintiems įgyti ir vadybos įgūdžių. Studijuojantys strateginį dizainą įgis dizaino ir vadybos teorinių žinių  bei praktinių įgūdžių jas taikyti profesiniame kelyje. Strateginį dizainą, kaip ir kitas studijų programas, SMK studentai nuo šių mokslo metų studijuos pagal naują, unikalią patirtinio mokymosi metodiką.  

Programos rengėjai - dėstytojai ir ekspertai - strateginio dizaino programą parengė nuodugniai įvertinę reikalavimus, keliamus menų profesinio bakalauro kvalifikaciniam laipsniui, atsižvelgę į  absolventams būtinas bendrąsias ir dalykines kompetencijas, šalies dizaino specialistų poreikį, socialinių partnerių bei būsimų darbdavių lūkesčius.  

Bus rengiami aukštos kvalifikacijos dizaino specialistai, turintys vadybos įgūdžių

SMK dėstytoja, strateginio dizaino rengimo grupės vadovė Vilma Kalinovienė sako, jog šios studijų programos misija yra parengti aukštos kvalifikacijos, kūrybiškai bei kritiškai mąstančius dizaino specialistus, gebančius savarankiškai ir, bendradarbiaujant su įvairių sričių specialistais, užsakovais, organizuoti ir valdyti kūrybinį procesą. Taip pat gebančius eskizuoti, projektuoti, vertinti produkto dizaino objektus, teikti dizaino paslaugas, atliepiant klientų poreikius ir naujausias dizaino tendencijas Lietuvoje  ir tarptautinėse rinkose. 

Pasak SMK socialinės partnerės, dėstytojos, Ekologinio dizaino asociacijos (EKODA) valdybos narės  Vaidos Griškevičienės, kol kas Lietuvos rinkoje tokių specialistų nėra, bet jau dabar iš daugelio įmonių jaučiamas didžiulis jų poreikis. „2020 m. paskelbti Tvarios ekonomikos metais, o tai iš esmės keičia inovacijų skatinimo ekonomikos modelį. Europos komisija jau kuris laikas skatina įmones remtis „Europos žaliuoju kursu“, tačiau, norint plėtoti tvarios ekonomikos idėjas Lietuvoje, labai trūksta specialistų. Esame įpratę, kad  dizaineris galvoja tik apie tai, kaip produktą ar daiktą padaryti estetiškai gražų, kaip jį pateikti, tuo tarpu  marketingo specialistas -  kaip parduoti. SMK siekia paruošti specialistą, kuris gilintųsi į visą produkto sukūrimo, paruošimo ir pardavimo procesą, specialistą, kuris matytų ir gebėtų profesionaliai vertinti ne tik detales, bet ir bendrą paveikslą. Todėl strateginio dizaino specialistas, kurio šiuo metu rinkoje labai trūksta, padės produkto ar paslaugos kūrybos ir pateikimo rinkai procesą padaryti svaresnį, ekologiškesnį, ne tik patenkindamas vartotojo poreikius, bet ir atliepdamas tvarios ekonomikos reikalavimus.“ 

Daug dėmesio bus skiriama  ir  bendrųjų kompetencijų lavinimui

 Naujojoje programoje  daug  dėmesio bus skiriama ne tik  profesinių, bet ir bendrųjų studentų kompetencijų lavinimui.  Studentai bus mokomi  atsakomybės, kūrybinio bei kritinio mąstymo, gebėjimo dirbti komandose ir siekti bendrų tikslų. Taip pat jie išmoks generuoti produkto dizaino idėjas ir koncepcijas, vertinti produkto dizaino projektų paklausą, rentabilumą, gamybos technologijas, valdyti išskirtinės kokybės produkto dizaino objektų projektus. 

Strateginį dizainą studijuos pagal patirtinio mokymosi metodiką

Pasak SMK direktorės Viktorijos Palubinskienės, Europoje jau kuris laikas inovacijos, paremtos dizaino sprendimais, eksponentiškai didina šalių ekonomikos vertę, o Lietuva dar gerokai nuo jų  atsilieka. Todėl, jausdami rinkos poreikį, šiemet būsimiems studentams siūlome išskirtinę studijų programą. Studijuojantys strateginį dizainą, kaip ir kitų SMK studijų programų studentai, nuo rudens mokysis pagal naują, unikalią patirtinio mokymosi metodiką, kuomet žinias studentai  įgis per patyrimą ir praktiką, kurdami ir įgyvendindami  konkrečius projektus. „Ekspertai, dėstytojai-fasilitatoriai, verslo atstovai - SMK ilgalaikiai socialiniai partneriai - padės studentams įgyvendinti  realius verslo iššūkius, leis eksperimentuoti, klysti bei mokytis iš savo klaidų. Studentai bus mokomi kūrybinius  iššūkius spręsti  pasitelkiant vaizduotę ir nestandartinį požiūrį, taip pat jie bus skatinami  į skirtingas situacijas pažvelgti naujai ir pateikti  inovatyvius problemų  sprendimo būdus, taip pat įgis įgūdžių ir patirties tiesiogiai bendradarbiauti su verslo atstovais.  Mokymosi procese bus naudojamos šiuolaikinės medijos bei modernios technologijos.  Studijų metu kuriant dizaino projektus didelis dėmesys bus skiriamas tvariai gamybai ir atsakingam vartojimui, - sakė SMK direktorė. 

Programos absolventų ateities darbo perspektyvos

Būsimas produkto dizaino kūrimo specialistas bus pasirengęs plataus profilio veiklai ir galės dirbti  technologijų kompanijose, maisto ir gėrimų, kosmetikos, tekstilės pramonės įmonėse, medicinos ir grožio srityje, baldų pramonėje, projektavimo įmonėse, taip pat  galės kurti privatų verslą  arba individualiai dirbti kūrybinį  darbą. 

Stojantieji į šią programą jau gali teikti stojimo prašymus per LAMA BPO sistemą arba tiesiai į Socialinių mokslų kolegiją atskiruoju priėmimu.  

Daugiau informacijos  apie Strateginio dizaino studijų  programą galima rasti https://www.smk.lt/lt/specialybes/strateginis-dizainas-/21